1) MODLITBA NIE JE VÝKON, ALE NAPOJENIE NA BOHA. 200 Otčenášov, 100 Žalmov, 700 vzletných slov, teologicky aj rétoricky na top úrovni. Modlitba nie je prehliadka, aký si skvelý. Modlitba je napojenie na Boha. Boh nechce tvoj výkon, ale tvoje srdce.
2) MODLITBA NIE JE VŠETKO. Modlíš sa za žatvu, ale nezaseješ? Modlíš sa za spasenie druhých, ale nerobíš nič pre misiu? Modlíš sa za jednotku v škole, ale neučíš sa? Veci sa nedejú len cez modlitbu, ale cez modlitbu a praktické skutky. Áno, keď poslúchaš Božie slovo.
3) OTVOR AJ ZATVOR ÚSTA. Ako cirkev sa modlíme všetci naraz. Vtedy otvor ústa a vylievaj svoje srdce spolu s ostatnými. Ale keď sa modlíme jednotlivo – jeden po druhom, nezober si všetok čas. Dopraj, aby sa modlili aj druhí.
4) VIAC SA MODLI ZA BOŽIE VECI. Stáva sa, že v modlitebných predmetoch dominujú zdravie, majetok, práca, škola, ja a ja a ja a ja… a zabúdame na to, že najdôležitejšie potreby sú o tom, aby rástlo Božie kráľovstvo – noví veriaci, misia, utvrdzovanie veriacich vo viere, nové zbory, služobníci… Keď máme jasné priority, pridá sa nám aj iné.
5) NEMODLI SA ZA TO, ČO SA UŽ STALO. Nemodli sa, aby Boh niekomu odpustil hriechy, keď to už spravil pred 2000 rokmi skrze Ježiša na kríži. Nebola to samozrejmosť, ale už sa to stalo. Modli sa, aby to ľudia prijali, aby dospeli k pokániu a poznaniu pravdy. Nemodli sa za Boha, ale za ľudí, aby zažili milosť a pokánie.
6) BOH NIE JE ALADÍN. Modlitba nie je o tom, aby Boh robil všetko, čo mu povieš. Áno, Boh chce spasiť, uzdraviť, požehnať aj tvoje manželstvo, dom, auto… rôzne potreby. Ale buduješ svoje alebo Božie kráľovstvo? V akom kontexte sa modlíš za veci? Ako sluha Boha alebo ako pán Boha? Zlomenosť a odovzdanosť Bohu je kľúčová vec.
1.Tesalonickým 5, 17
Neprestajne sa modlite!