ZÁKLADY VIERY

BIBLIA

Biblia je základom a normou pre vieru a život. Je Božím slovom. Je inšpirovaná Svätým Duchom. Písali ju viacerí pisatelia. Zachytáva Boha, jeho charakter a úsilie získať späť stratených ľudí. Hovorí o stvorení aj o páde, o úspechoch aj zlyhaniach ľudstva… Centrom Biblie je Ježiš, skrze ktorého máme odpustenie, uzdravenie a nový večný život. K novému životu nám Biblia, najmä Nová zmluva, dáva dostatok inštrukcií. Božie slovo je živé, mocné a účinné. Nie je to len etika alebo filozofovanie. Bibliu je potrebné študovať v spoločenstve veriacich aj doma. Je to ako každodenné menu, potrebné pre život a rast. Biblia je nadradená všetkým zjaveniam, myšlienkam a náukám a preveruje ich. 

ZNOVUZRODENIE A KRST

Biblia učí, že všetci zhrešili. Odplatou za hriech je smrť, ale je tu aj Boží dar milosti – večný život v Ježišovi. Nemusíme sa utápať vo svojich hriechoch, prázdnote ani žiť namyslený život, ktorý skôr či neskôr pominie. Boh pred 2000 rokmi poslal na zem svojho Syna – Ježiša, ktorý nám svojou obeťou a zmŕtvychvstaním otvoril dvere k odpusteniu a večnému životu. Je tu výzva „uver“ alebo inými slovami „musíš sa narodiť znova“ resp. „rob pokánie (zmeň zmýšľanie“. Znovuzrodenie je moment v živote, kedy staré veci pominuli a nastali nové. Túto skutočnosť vyjadrujeme krstom. Krstíme tých, čo uverili. Krst bez osobnej viery krstenca neuznávame a nepraktizujeme, ale vážime si Božie pôsobenie aj pri bratoch a sestrách z inej tradície. Krst na základe viery považujeme za kľúčový pre misiu ako aj pre celkové zasadenie veriaceho v ďalšom duchovnom rozvoji. 

UČENÍCTVO A SLUŽBA

Narodenie znova a krst je začiatok. Treba pokračovať ďalej. Ježiš vraví, že nových učeníkov máme učiť všetko, čo nám prikázal. Pavol na inom mieste zdôrazňuje, že máme pripravovať svätých na dielo služby. Cieľom „takejto Božej školy“ je, aby sme boli zrelí kresťania, spôsobilí slúžiť v takej oblasti, akú nám zveril a v akej sme potrební. Súčasťou „tejto školy“ je prehľad Biblie a kresťanského učenia, budovanie charakteru, spôsobilosť ku službe a zmocnenie Duchom Svätým. Duchovný rast sa deje vtedy, keď sa zúčastňujeme spoločných nedieľ a stretnutí, ktoré sú zamerané na náš rast (pre nových veriacich, pre služobníkov a vedúcich, stretnutia mládeže a pod.)

MODLITBY A CHVÁLY

Podstatnou súčasťou nášho života je čas v Božej prítomnosti. Jedna stránka je štúdium Božieho slova a druhou stránkou sú modlitby a chvály osobne aj v spoločenstve. Jedno aj druhé podporuje našu vieru a rast. Božie slovo nás vyzýva chváliť Boha a neprestajne sa modliť. Modlitby a chvály zahŕňajú rozjímanie, vyznávanie Božích právd, úctu a vďaku voči Bohu a v neposlednom rade prosby. Je potrebné učiť sa modliť a chváliť Boha ako svoj životný štýl – piesňami, modlitbami… Bohu sa páči, keď ho chválime tancom, rôznymi nástrojmi a formami, ale najmä celým srdcom. Boha chválime aj tým, že pracujeme na Jeho diele a poslúchame Jeho Slovo. Pokiaľ ide o potreby, modlíme sa najmä za rast Božieho kráľovstva a až potom za naše osobné potreby. To ostatné nám bude pridané – ako hovorí Ježiš. Modlíme sa za obrátenie našich priateľov a známych, žehnáme našim bratom a sestrám, modlíme sa za uzdravenie chorých a aj za naše osobné potreby – rodinu, školu, prácu, za múdrosť a silu do výziev, čo sú pred nami… 

NAPLNENIE DUCHOM SVÄTÝM

Prví kresťania potrebovali krst Duchom Svätým, inak povedané – naplnenie Duchom Svätým, pre to, aby boli svedkami Ježiša a dokázali slúžiť a obstáť v skúškach. Máme sa plniť Duchom. Naplnenie Duchom Svätým býva sprevádzané jazykmi, proroctvami, radosťou a smelosťou svedčiť druhým o Kristovi. Veríme, že súčasťou „balíka Ducha“ je aj ovocie Ducha ako „láska, radosť, pokoj…“ a ďalšie dary Ducha ako „slovo poznania, slovo múdrosti, dary uzdravovania, rozlišovanie duchov…“ čo všetko sa dozvedáme z Biblie. Dary Ducha aj ovocie Ducha sú stále aktívne. Duch Svätý robí rozdiel medzi živou vierou a tou náboženskou. Obživuje naše čítanie Biblie, našu službu a celý život.

ZAPOJENÝ V CIRKVI

Veríme, že každý kresťan má byť zapojený v spoločenstve veriacich – v cirkvi. Buduje tak sám seba, ale zároveň sa podieľa na budovaní spoločenstva. Hovorí o tom Ježiš v podobenstve O viniči aj Pavol, keď vyučuje o cirkvi ako o Tele Kristovom. Cirkev patrí Kristovi, my sme jeho spolupracovníci – každý podľa svojho obdarovania. V cirkvi sa učíme z Božieho slova, zdieľame sa, slúžime, spoločne sa modlíme, chválime Boha a znášame bremená jedny druhých. Spoločenstvo a vieru utužuje aj spoločná Večera Pánova, posedenia pri občerstvení a iné aktivity pre deti, mládež, starších… Do cirkvi sa zapájame duchovne aj materiálne. Štedrosť v dávaní je hlboko biblická – dávanie desiatkov a štedrosť nad to nevnímame ako zatuchnutý príkaz Starého Zákona, ale ako odozvu nášho srdca žehnať Božie dielo a byť súčasťou tejto vlny požehnania. Okrem toho, snažíme sa praktizovať dobré vzťahy a vzájomnú spoluprácu medzi rôznymi spoločenstvami.

SKÚŠKAMI KU ZRELOSTI

Na každého kresťana číhajú skúšky – výsmech, bludy, špinavé peniaze, smilstvo, lakomstvo, povýšenectvo, pokrytectvo, pohoršenie, urazenie, ukrivdenie, neúspech, kritika a pod. To všetko sú bežné veci, ktorým čelil aj Ježiš tu na zemi. On ešte čelil aj fyzickým ranám a usmrteniu. Skúšky budujú zrelosť našej viery aj lásky. Nestačí mať len vieru a lásku, treba mať zrelú vieru a lásku. Skúšky sú praktickou súčasťou nášho biblického vyučovania. Rozvíjame sa tak v láske, v odpúšťaní, v prijímaní rôznych ľudí, v poznaní toho čo je podstatné, dobré, zlé, čo nás privádza bližšie k Bohu a čo buduje Božiu cirkev. Pre to, aby sme obstáli v skúškach, potrebujeme vedieť, že sme skúšaní a držať sa Božieho slova. Tak ako silný vietor zvládnu hlboko zakorenené stromy, tak aj my potrebujeme zakorenenie v Kristovi aj v spoločenstve veriacich. 

ZÁKLADY O BOHU

Veríme v jedného Boha: Otca, Syna a Ducha Svätého. Boh je spravodlivý, svätý a milostivý. Nedokážeme ho obsiahnuť ani vystihnúť. Boh je Všemohúci, Vševediaci, Všadeprítomný… V Biblii sa spomínajú viaceré Božie mená, ktoré vyjadrujú jeho charakter a vlastnosti. Boh sa priblížil ku nám skrze Ježiša – Boha zjaveného v ľudskom tele. S Bohom môžeme mať blízky vzťah skrze obeť Ježiša a našu poslušnosť a lásku voči Jeho slovu. Boh túži po tom, aby sme s nim boli v jednote.

MOJE POVOLANIE

Povolaním kresťana je žiť príkladným životom viery a a odzrkadľovať Boží charakter. Kresťan sa má starať o svoju rodinu, pracovať, pomáhať – najmä veriacim a cirkvi do tej miery ako najlepšie vie. Našou úlohou je vyhýbať sa žabo – myším svetským a náboženským sporom a držať sa hlavnej úlohy – získavať ľudí pre Krista a zažívať naplnenie Duchom. So spasením dostávame aj povolanie pre budovanie Božieho kráľovstva – niekto praktickou prácou, niekto službou slova, niekto viac technicky, iní majú obdarovanie pre hudbu, mládež, deti, starých ľudí… Rôznymi spôsobmi môžeme a máme slúžiť Bohu. Robme to!

PÁNOV PRÍCHOD

Očakávame, že Ježiš príde, aby obnovil a naplnil celú zem svojou slávou. Pre veriacich to bude čas radosti a plesania. Pre tých, ktorí neprijali zmierenie v Kristovi, to bude čas odsúdenia. Dnes je čas, aby sme si zvolili cestu zmierenia a vydržali vo viere až do konca. Ohľadom rôznych eschatologických pohľadov zostávame nestranní.